Nie wszyscy wiedzą, że zaczynał jako karykaturzysta. Takie były początki twórczości jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina – Federico Felliniego (1920 – 1993).

Artysta u progu swej drogi artystycznej był rysownikiem karykaturzystą, który rysował karykatury i rysunki satyryczne do prasy, pisywał humoreski do radia. Nad swoimi filmami pracował w sposób nietuzinkowy: pisał scenariusz a potem rysował poszczególne sceny, szkicował postacie bohaterów, w czym widać wyraźnie kreskę wytrawnego i ekspresyjnego karykaturzysty. Następnie ogłaszał casting, na który przybywały tłumy rzymian, wiedząc, że mistrz szuka aktorów amatorów i statystów. Jego filmy cechuje groteskowe, widzenie świata, nie pozbawione humoru i satyrycznego zabarwienia.

W 2009 roku miała miejsce wystawa w Słodowni poznańskiego Starego Browaru. Zobaczyć można było na niej 300 obiektów, pochodzących ze zbiorów Fundacji Fellini pour le cinéma w Sion (która posiada w swej kolekcji ponad 8000 obiektów artysty). Znajdujemy wśród nich kilkadziesiąt faksymilii ekspresyjnych rysunków i karykatur Felliniego, zdjęcia z planów filmowych (min. z realizacji „Dolce Vita”, „Amarcordu”, „La Strada”, „8 i ½”, „Rzymu”, „Casanovy”), scenariusze z odręcznymi notatkami artysty, kostiumy, wycinki prasowe i plakaty. Ekspozycja pokazała proces twórczy wybitnego reżysera – od rysunku, odręcznego szkicu,  do realizacji ruchomego obrazu przed kamerą.

Fot. autor