Karykatury na evencie, karykatura, karykatury na targach, karykaturzysta na targi, karykatury na kongresie, karykatury na imprezie, karykatury na żywo, karykatury na zamówienie, karykatury na pikniku, karykatury na promocji, karykatury na weselu, rysowanie karykatury, karykaturzysta, karykatura ze zdjęcia, humor, karykatura na prezent, szybki karykaturzysta

Tytuł tego materiału jest oczywiście żartem, który przyszedł mi do głowy w związku z jednym ze zleceń (akurat nie doszło do skutku bo klient szybko się rozmyślił – może przestraszył się własnego pomysłu). Ale co jest w tym ciekawe, przecież nie rezygnacja z karykatury. Otrzymałem maila z zapytaniem wykonania karykatury ze zdjęć, karykatury na zamówienie na prezent. Karykatura miała być prezentem na urodziny. Na rysunku nie miało być zaznaczone na które urodziny – w końcu kobiecie się wieku nie wypomina…

Otrzymałem zdjęcia do karykatury, co prawda nie najlepszej jakości ale jako profesjonalny karykaturzysta pewnie bym sobie poradził. Tym bardziej, że najpierw przesyłam szybki szkic do akceptacji, ponieważ nie znam osoby żywej tylko zdjęcia a te nie zawsze oddają podobieństwo do oryginału. Tak na marginesie, a propos zdjęć do karykatury – kiedyś rysowałem karykatury na evencie i jedna z osób była nieobecna. Znajomi tej osoby poprosili, aby wyjątkowo zrobić karykaturę ze zdjęcia w telefonie, na co przystałem. I co się okazało – żadne z kilkunastu zdjęć, zamieszczonych na portalu społecznościowym, nie było podobne do osoby żywej, a zdjęcia oceniały trzy osoby, które znały chwilowo nieobecną koleżankę. Jako zawodowy karykaturzysta narysowałbym karykaturę podobną do zdjęcia a nie do osoby żywej. Sami goście zrezygnowali z tego pomysłu i słusznie.

Wracając do nadesłanych zdjęć – pani była na nich sympatyczna i „okrągła”, nie była osobą filigranową ale przy tuszy i  małżonek, który miał chęć zamówić karykaturę od razu zaznaczył, cytuję z pamięci, „…żeby żona nie była za gruba.”. Oczywiście – mógłbym wykonać taką karykaturę ale nie miałoby to sensu – na szczęście pan szybciej zrezygnował. Rysowanie w karykaturze osoby przy tuszy jako szczupłej (i odwrotnie) nie ma sensu – nikt by jej nie poznał. Rysowanie karykatury polega w dużym uproszczeniu na uwydatnianiu cech charakterystycznych twarzy i postaci a nie na jej odchudzaniu. Rysownik karykaturzysta nie jest chirurgiem plastycznym a karykatura portretowa jest sympatycznym żartem. Warto o tym pamiętać zamawiając karykaturę:

– trzeba wybierać zdjęcia podobne do oryginału, bo odpowiedzialność za wybór zdjęć jest po stronie zamawiającego karykaturę na prezent a nie rysownika. Karykaturzysta nie zna osoby,  która ma otrzymać w prezencie karykaturę wykonaną ze zdjęcia. A kiedy rysuje karykatury na evencie to każdego modela widzi przed sobą.