Karykatury, karykatura, karykaturzysta

Zapyta ktoś – co ma wspólnego huculszczyzna (region zachodniej części Ukrainy) i karykatura? Odpowiadam na pytanie: Kazimierza Sichulskiego (1879 – 1942), znakomitego malarza, grafika, rysownika i karykaturzystę okresu Młodej Polski. Sichulski studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kształcił się również w Rzymie, Paryżu i Monachium.

Artysta malował obrazy o tematyce związanej z huculszczyzną (np. „Wesele huculskie”, „Huculi w świetle księżyca”), pejzaże, sceny rodzajowe, obrazy historyczne, niekiedy portrety, projektował również witraże. Sichulskiego fascynował folklor Huculszczyzny, kolorystyka strojów i oryginalność obrzędów cerkiewnych, co znalazło uznanie w jego twórczości malarskiej.

W latach 1903-1905 Kazimierz Sichulski jako rysownik satyryczny i karykaturzysta współpracował z pismem „Liberum Veto”. Począwszy od roku 1905 należał do kabaretu „Zielony Balonik”. Rysowanie karykatur Kazimierz Sichulski doprowadził do perfekcji. Artysta potrafił rysować karykatury posługując się wyrazistym czarnym konturem. W ten sposób rysował karykatury lapidarne, linearne, przy użyciu minimalnej ilości środków plastycznych. Czarną kreską budował wyrazistą formę karykatury. Rysował również bardziej rozbudowane karykatura, karykatury, karykaturzysta, karykatura ze zdjęcia, karykatura na prezent, rysowanie karykatur, karykatury na evencie, karykatury na imprezie, karykatura kolorowakompozycje karykaturalne, uwieczniając w żartobliwym portrecie ludzi kultury i sztuki. W karykaturze łączył postacie zwierzęce z ludzkimi twarzami. W wizerunku Stefana Żeromskiego widzimy twarz pisarza osadzoną na ciele orła, siedzącego na skale. Karykatura Lucjana Rydla prezentuje poetę (miłośnika ludowości i polskiej wsi), którego za uszy ciągną dwie gęsi. Połączenie ludzkiej głowy, narysowanej w karykaturze, i ptasiego ciała, obecne jest w wielu barwnych karykaturach Sichulskiego.

Nieco inaczej Sichulski narysował karykatury członków galicyjskiego parlamentu. Artysta stworzył karykatury najwybitniejszych ministrów, posłów i dziennikarzy.  To prace lapidarne, w których widać mistrzostwo Sichulskiego, potrafiącego w kilku znaczących kreskach uchwycić najbardziej charakterystyczne cechy fizjonomii każdej twarzy. Owe karykatury przyjęto w Wiedniu jako wydarzenie kulturalno-towarzyskie a wyrazem uznania dla Kazimierza Sichulskiego jako znakomitego karykaturzysty i dowodem międzynarodowego rozgłosu było zaproszenie karykaturzysty do Londynu,  aby wykonał on karykatury angielskich parlamentarzystów. Niestety projekt ten nie został zrealizowany.