Karykatury, karykaturzysta, karykatury ze zdjęć, karykatury na żywo, karykatury na zamówienie

Znakomity czeski malarz František Kupka (1871-1957), którego obraz „Amorpha – dwubarwna fuga”, namalowany w 1912 roku jest uważany za jeden z pierwszych obrazów abstrakcyjnych był także… karykaturzystą. Rysował karykatury z dużym zaangażowaniem.

Po przyjeździe do Paryża Kupka zaczął publikować karykatury w prasie – miał świetne przygotowanie akademickie, co widać w jego karykaturach politycznych. Zdobył uznanie jako utalentowany rysownik karykaturzysta i ilustrator. Jego karykatury cechuje znakomity rysunek i świetne pomysły – te prace to znakomite karykatury polityczne, w których widać galerię zróżnicowanych postaci.  Kupka tworzył cykle rysunków satyrycznych do „L’assiette au beurre”, w których przedstawiał Pieniądz deprawujący Miłość – kapitał i świat pieniądza uważał za wroga. Religia wg Kupki, rysowana w jego karykaturach, była wrogiem wolnej myśli a Pokój był sprzeciwem wobec militaryzmu. W swych karykaturach artysta krytykował państwo i wojsko. Kupka krytyczny ogląd społeczeństwa przekazywał za pomocą sztuki karykatury. W tej zarobkowej pracy musiał na bok odłożyć malowanie obrazów. Zresztą Pablo Picasso i Juan Gris także rysowali karykatury na początku wieku, kiedy znaleźli się w Paryżu. Pisma satyryczne miały wtedy bardzo duże nakłady. W przeciwieństwie  do innych Kupka wierzył mocno w to, co rysował, nie była to dla niego praca czysto zarobkowa. Rysował karykatury z pełnym przekonaniem do przekazywanych idei.

Poniżej kilka karykatur Františka Kupki.

Karykatury, karykaturzysta, karykatury ze zdjęć, karykatury na żywo, karykatury na zamówienie

Karykatury, karykaturzysta, karykatury ze zdjęć, karykatury na żywo, karykatury na zamówienie

Karykatury, karykaturzysta, karykatury ze zdjęć, karykatury na żywo, karykatury na zamówienieKarykatury, karykaturzysta, karykatury ze zdjęć, karykatury na żywo, karykatury na zamówienie