Rysując karykatury na imprezach, na żywo z modela, od kilkunastu lat odwiedzam różne miejsca, rozsiane na terenie całej Polski. Trudno byłoby wskazać region, w którym nie rysowałem karykatur na zamówienie – na imprezach, eventach, weselach, targach czy piknikach.

Często imprezy odbywają się w hotelach malowniczo położonych – w górach, nad morzem lub nad jeziorami. Każde miejsce do rysowania karykatur jest dla karykaturzysty dobre – niezbędne są dwa krzesła, dla karykaturzysty wygodniejsze bo model siedzi najwyżej 3 minuty a rysownik pracuje kilka godzin, tworząc ponad setkę karykatur. Rysowanie karykatur na żywo, na imprezach, jest okazją do podróżowania – karykaturzysta musi dotrzeć na miejsce zlecenia na czas – po drodze może podziwiać ciekawe okolice danego regionu.

Rysowałem w hotelach, w spa, w restauracjach, w pałacykach i pałacach, na terenach targów i centrów handlowych. Karykatury tworzyłem podczas imprez integracyjnych na plaży. Rysowałem karykatury na piknikach, na powietrzu. Wykonywałem karykatury na żywo, zimą… na mrozie i na sztucznym lodowisku. Rysując karykatury dla jednej z firm ostatnie zabawne portrety wykonywałem… na basenie.

Ostatnio rysowałem karykatury na żywo, na imprezie… pod ziemią. Wykonywałem karykatury z modela w Kopalni Soli w Wieliczce, kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Rysowałem gości wernisażu poplenerowej wystawy „Sól w oku satyry”, który odbywał się w Komorze Alfonsa Długosza, będącej jednocześnie salą widowiskową, mieszczącą się na III poziomie Kopalni Soli w Wieliczce. Po wernisażu każdy z gości wyjechał windą na powierzchnię dzierżąc w ręku wykonaną przeze mnie karykaturę, będącą sympatyczną pamiątką „podziemnej” imprezy.

Kopalnia Soli Wieliczka jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury materialne w Polsce. Jest zabytkiem klasy światowej wpisanym na Listę światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Karykatury na imprezie, karykatury na żywo, rysowanie karykatur z modela, karykaturzysta

Fot. P. Rychel