Rysowanie karykatur jest częstą formą rozrywki podczas zabaw karnawałowych, które odbywają się w okresie poprzedzającym czas postu. Rysownicy – karykaturzyści są często angażowani do imprez, podczas których rysują karykatury na żywo przybyłym gościom. Uczestnicy imprezy otrzymują sympatyczną pamiątkę w postaci karykatury.

Inną formą są uliczne korowody, na których możemy zobaczyć karykatury polityków, przywódców światowych mocarstw i mniejszych państw.

Karnawał w Rio to barwny korowód, tańce latynoskie i piękne kobiety w negliżu. We Włoszech karnawał ma oblicze Commedii dellarte – komedii ludowej. Największy karnawał odbywa się oczywiście w Wenecji. Ale we Włoszech również można zobaczyć karykatury polityków i postaci z bajek.

Natomiast w Niemczech, podczas karnawału w Düsseldorfie, na platformach można zobaczyć karykatury światowych przywódców min.: Angeli Merkel i Donalda Trumpa. Karykatury są monstrualnej wielkości i poruszają się po ulicach na specjalnych platformach. Podczas tegorocznej parady w gronie przywódców znalazł się Jarosław Kaczyński, który wraz z Viktorem Orbanem dzierżył sierp i młot z napisem „prawicowa dyktatura”. Obok nich pokazano Theresę May, która zjada własne dziecko – Brexit a Donald Trump został pokazany w niedwuznacznej sytuacji z niedźwiedziem, z czerwoną gwiazdą. Angela Merkel została natomiast uwieczniona w formie wielkiego pająka, w czapce z napisem „czarna wdowa”, pod jej ciałem umieszczono czaszki z nazwiskami jej konkurentów politycznych. W ostatni poniedziałek karnawału w Niemczech w wielu miastach organizowane są parady,  na których oglądać można karykatury polityków. Są to karykatury polityczne, będące satyrycznym komentarzem do bieżących wydarzeń, krajowych i międzynarodowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na podstawie: Interia – DE RTL TV/x-news