karykatury, karykatury na evencie, karykatury na imprezie, karykatury na żywo, karykatury na zamówienie, karykatury na pikniku, karykatury na promocji, karykatury w animacji, karykatury dzieci, karykatury na prezent, rysowanie karykatur, karykaturzysta

„Lubię ekstremalne karykatury” mówi Sylvain Chomet – rysownik, animator i karykaturzysta, twórca słynnego filmu animowanego „Trio z Belleville” – w jednym z wywiadów. Karykatury to nie tylko zabawne twarze rysowane ze zdjęć, albo wykonywane na żywo karykatury na imprezach. W słowie karykatury mieści się cała plejada zabawnych i charakterystycznych postaci, ludzi, zwierząt i sytuacji. Rysownik karykaturzysta patrzy na rzeczywistość przez „okulary”, które deformują wszystko, co nas otacza. Widzi więcej niż inni, dostrzegając różne absurdy. Jednocześnie karykatura jest integralną cechą filmów animowanych, szczególnie tych o charakterze humorystycznym. Twórcą takich filmów animowanych, dodajmy rysowanych, jest właśnie Sylvain Chomet, znakomity francuski reżyser i animator, pracujący w min. Kanadzie. W jego filmach animowanych mamy wyraziste postaci: grube i chude, wysokie i niskie. Przed wzrokiem oglądającego przewija się cała galeria mocno skontrastowanych sylwetek, bohaterów jego filmów. Jednocześnie karykaturalnie przerysowany sposób poruszania się bohaterów wzmacnia efekt komiczny wielu scen każdego z filmów. Karykatura w filmie animowanym jest karykaturą ożywioną – to nie tylko śmieszna twarz czy postać ale to przerysowana osoba pokazana w ruchu. W animacji karykatura i zabawny sposób poruszania się postaci tworzą integralną, komiczną całość.

Sylvain Chomet  odbył długą drogę od rysunku do filmu animowanego. Początkowo był wizażystą, wtedy też przekonał się, że to praca nie dla niego i powrócił do rysowania komiksów. Opowiadanie historii leży w jego naturze i poniekąd w naturalny sposób przeszedł od historii obrazkowych do rysowanej animacji filmowej. Jego najsłynniejszym filmem jest „Trio z Belleville” a wcześniej „Stara kobieta i gołębie”.

Jego filmy wyróżniają się znakomitym rysunkiem i animacją postaci oraz karykaturą. Chomet tworzy filmy o zabarwieniu humorystycznym (bliski jest mu Buster Keaton czy Charlie Chaplin, a z animatorów i rysowników Max Fleischer), w których nie brakuje całej plejady postaci, a każda z nich jest znakomitą karykaturą. Artysta lubi karykaturalną ekspresję w kreowanej postaci, niczym Federico Fellini, który tworzył filmy fabularne.

karykatury, karykatury na evencie, karykatury na imprezie, karykatury na żywo, karykatury na zamówienie, karykatury na pikniku, karykatury na promocji, karykatury w animacji, karykatury dzieci, karykatury na prezent, rysowanie karykatur, karykaturzysta Chomet sam mówi o karykaturach odpowiadając na pytanie:

„Sylwetki twoich postaci są przerysowane. Czarne prostopadłościany jako draby z Francuskiej Mafii, malutki trójkąt w ramach sylwetki babci, ludzie przeraźliwie grubi lub chorobliwie chudzi… Dlaczego tak lubisz geometryczne kształty?
Bo lubię korzystać ze swobody, dawanej przez animację. Nie można tego robić z normalną kamerą. Lubię ekstremalne karykatury, choć tak naprawdę poszczególne postaci charakteryzuje głównie sposób poruszania się.

Z powyższej wypowiedzi wynika, że operowanie samą kamerą nie wystarczy. Chomet musi narysować karykaturę określonej postaci, o przypisanych jej cechach. Tego nie zrobi kamera – tu trzeba kunsztu wytrawnego karykaturzysty, o dużym zmyśle obserwacji otaczającej rzeczywistości. Jednocześnie  rysowanie karykatury daje artyście pewną swobodę, zależną od jego talentu i temperamentu artystycznego. Natomiast animacja porządkuje tę swobodę karykatury rysunkowej, wprzęgając wykreowane postaci w określone sytuacje, stanowiące fabułę filmu animowanego i wymogi ruchu postaci w filmie rysunkowym.

Filmy Sylvain Chometa stanowią ucztę wizualną dla miłośników dobrego humoru i sztuki karykatury. Artysta nie jest kontestatorem współczesności ale widać w jego twórczości nostalgię za epoką minioną.
Sylvain Chomet – urodził się w 1963 roku w Maisons-Laffitte, Yvelines niedaleko Paryża. W 1982 roku ukończył naukę na kierunku sztuki w liceum. W 1988 roku przeniósł się do Paryża i pracował jako animator w studiu Richarda Purdum. W wrześniu tegoż roku rozpoczął samodzielna pracę, tworzył reklamy dla takich klientów jak Renault, Swinton i Swissair.  Stworzył też wiele komiksów, rozpoczynając od „Secrets of the Dragonfly”. W 1991 roku Chomet rozpoczął pracę nad swoim pierwszym filmem animowanym „Starsza pani i gołębie”. W 1993 roku przeniósł się do Kanady, gdzie w latach 1995-1996 kontynuował pracę nad ukończeniem animacji „Starsza pani i gołębie”. Film ten przyniósł mu między innymi nagrodę Bafta i został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Jego pierwsza pełnometrażowa animacja „Trio z Belleville” również została nominowana do dwóch Oscarów w 2003 roku. W połowie 2000 roku Chomet założył w Edynburgu studio animacji Films Django. Pierwszą produkcją studia był obraz „Barbacoa”. W 2005 roku reżyserował segment „Zakochanego Paryża”. Była to jego pierwsza przygoda z filmem aktorskim. Kolejny film animowany „Iluzjonista”, który miał premierę na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w lutym 2010 roku, oparł na niezrealizowanym wcześniej scenariuszu, który Jacques Tati napisał w 1956 roku. Film nagrodzony został Cezarem i Europejską Nagrodą Filmową. Zdobył też wiele nominacji, między innymi do Złotego Globa i Oscara. (źródło: http://www.filmweb.pl)