karykatury, karykatury na imprezie, karykatury na wigilii, karykatury na żywo, karykaturzysta, Kraków

Rysując karykatury  na żywo, na imprezach, często podróżuję po całym kraju. Wykonując karykatury na eventach od kilkunastu lat jeżdżę wielokrotnie w każdy region Polski – od morza po góry, od zachodu  po wschód. Jedną z ostatnich okazji było rysowanie karykatur na firmowej wigilii w Krakowie. Na sympatycznej imprezie wykonałem kilkadziesiąt czarno-białych karykatur, będących pamiątką z tego wieczoru. Zawsze przy karykaturze oprócz moje go podpisu notuję datę i miejsce – miasto / miejscowość. To ważne bo po latach kiedy oglądamy karykaturę na narysowaną na imprezie – przypominamy sobie okoliczności – pomaga w tym data i miejsce, zapisane na dole pracy.

karykatury, karykatura, karykatury na wigilii firmowej, karykatury na targach, karykaturzysta na targi Kraków, karykatury na kongresie, karykatury na evencie, karykatury na imprezie w Krakowie, karykatury na żywo, karykatury na zamówienie, karykatury na pikniku w Krakowie, karykatury na promocji, karykatury na weselu, karykatury na prezent, rysowanie karykatur Kraków, karykaturzysta Kraków, karykatura ze zdjęcia, humor, karykatura na prezent, rysowanie karykatur w Krakowie, karykaturzysta KrakówBędąc w Krakowie odwiedziłem Kamienicę Szołayskich (Plac Szczepański 9, Kraków), aby obejrzeć wystawę „Kraków 1900”. Zapyta ktoś: „co to ma wspólnego z karykaturą?”. Przecież wystawa pokazuje Kraków w roku 1900, na początku XX wieku. Ekspozycja ukazuje miasto Kraków w wielu jego sferach: gospodarczej, obyczajowej, kulturalnej, sportowej i politycznej. I co to ma wspólnego z karykaturą? Ano ma i to sporo ponieważ sztuka karykatury i satyry rysowanej zawsze towarzyszy bieżącym wydarzeniom.

Na wystawie „Kraków 1900” można zobaczyć karykatury tworzone przez najwybitniejszych malarzy tego okresu. Karykatury rysowali min.: Witold Wojtkiewicz, Leon Wyczółkowski, Karol Frycz czy znakomity Kazimierz Sichulski, który zasłynął karykaturami ludzi kultury. Karykatury obecne były w prasie, będąc ilustracjami albo autorskim komentarzem.

Od 1895 roku przy ulicy Floriańskiej działała Cukiernia Lwowska, prowadzona przez Jana Michalika, w której w październiku 1905 roku narodził się kabaret „Zielony Balonik”. Kabaret stał się słynny na cały Kraków – na towarzyskiej zabawie spotykali się artyści sztuk plastycznych i literackich oraz dziennikarze. W projektach zaproszeń i programów umieszczano karykatury. Wystawiano „Szopkę Krakowską” z karykaturalnymi kukiełkami.

Artyści związani z Jamą Michalika, na której ścianach również obecne były i są karykatury, zainicjowali powstanie teki karykatur, wykonanych metodą litografii, przedstawiającej karykatury  największych krakowskich aktorów w ich najbardziej charakterystycznych rolach teatralnych. „Teka Melpomeny” została bezpłatnie odbita w 1904 roku w Zakładzie Litografii Artystycznej Aureliusza Pruszyńskiego.

Tak więc Kraków w roku 1900 miał nie tylko poważne oblicze – stale obecny był tam żart i humor a sztuka karykatury również święciła swoje triumfy,  będąc żartobliwą kroniką ówczesnych czasów.

Wystawę „Kraków 1900” można oglądać do 2 czerwca 2019 roku.

karykatury, karykatura, karykatury na wigilii firmowej, karykatury na targach, karykaturzysta na targi Kraków, karykatury na kongresie, karykatury na evencie, karykatury na imprezie w Krakowie, karykatury na żywo, karykatury na zamówienie, karykatury na pikniku w Krakowie, karykatury na promocji, karykatury na weselu, karykatury na prezent, rysowanie karykatur Kraków, karykaturzysta Kraków, karykatura ze zdjęcia, humor, karykatura na prezent, rysowanie karykatur w Krakowie, karykaturzysta Kraków