Karykatura, karykatury, World Press Cartoon

3 dni temu dotarł do mnie, liczący nieco ponad 300 stron, katalog z 15. WORLD PRESS CARTOON, odbywającego się co roku w Portugalii. Znalazł się w nim mój rysunek,  zamieszczony w zeszłym, 2019 roku w miesięczniku „POKOLENIA”, wydawanego przez Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie, w Warszawie.

Zasadą udziału w konkursie jest przesłanie oryginalnego rysunku razem z gazetą lub czasopismem, w którym został opublikowany. Rywalizacja odbywa się w 3 kategoriach: editorial cartoon czyli rysunek komentujący bieżące wydarzenia, gag cartoon – żart rysunkowy i caricature – karykatura. Mój rysunek, tym razem nie karykatura, został zamieszczony w dziale: żart rysunkowy. Do „żartu” można także zaliczyć literówkę w moim nazwisku – zamiast Dariusz Pietrzak na dyplomie i w katalogu jest napisane Dariujz Pietrzak, też ładnie.

Sam jako rysownik i karykaturzysta, brałem do tej pory 11. razy udział w konkursie, dzięki czemu w pracowni mam, łącznie z tegorocznym, 11 katalogów. Nawet jeśli nie zdobędzie się żadnej nagrody to warto wysyłać rysunki lub karykatury na ten konkurs dla samego katalogu, którego objętość wacha się od 300 do ponad 400 stron (zależy od ilości nadesłanych rysunków i karykatur) i zawsze jest to elegancko, na najwyższym poziomie poligraficznym, wydany album.

Grand Prix konkursu, wynoszące 3000 Euro zdobył w tym roku karykaturzysta Frank Hoppman z Niemiec, który nadesłał karykaturę brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

Więcej informacji na stronie https://worldpresscartoon.com/v2/

Karykatury, Pietrzak, karykaturzysta, World Press Cartoon, karykatury kolorowe, karykatury na prezent

Na zdjęciu, od lewej – dyplom uczestnictwa i rysunek w katalogu – temat: Walentynki.