karykatury, karykatura, karykatury na targach, karykaturzysta na targi, karykatury na kongresie, karykatury na evencie, karykatury na imprezie, karykatury na żywo, karykatury na zamówienie, karykatury na pikniku, karykatury na promocji, karykatury na weselu, karykatury dzieci, karykatury na prezent, rysowanie karykatur, karykaturzysta, karykatura ze zdjęcia, humor, karykatura na prezent, rysowanie karykatur w Krakowie, karykaturzysta Kraków, karykatury Warszawa, targi Warszawa, karykaturzysta Kraków, karykatury we Wrocławiu, karykatury na kongresie we Wrocławiu, Wrocław karykaturzysta

Ostatnio miałem ciekawe zlecenie a właściwie jego okoliczności były nietypowe. Jedna z firm zamówiła karykaturę szefa – osoby ogólnie szanowanej, z dużym autorytetem, dystyngowanej ale także dowcipnej. Ponieważ termin był dość krótki a okoliczność wręczenia karykatury zbliżała się wielkimi krokami – zainteresowani zadzwonili do mnie, pytając o możliwość zrobienia karykatury czarno-białej, karykatury studyjnej, ze zdjęcia, karykatury na prezent, w krótkim czasie.

Co najciekawsze, moi zleceniodawcy zamówili już karykaturę na prezent,  za którą zapłacili i otrzymali „dzieło” tragicznej wartości artystycznej. Dostałem tę pracę do wglądu – jest ona klasycznym przykładem amatorskich błędów przy rysowaniu karykatury i braku umiejętności plastycznych, warsztatowych. Po pierwsze nie była to karykatura bo twarz nie była dowcipnie i trafnie zdeformowana ale przerysowana czytaj skopiowana z ekranu komputera i wiem to na pewno bo otrzymałem te same, nota bene dobre, zdjęcia do karykatury. Do głowy dorysowany był  tułów i tu widać aż nadto, że osoba wykonująca tę karykaturę nie umie w ogóle rysować. Obok budynek – narysowany gorzej, niż rysując dzieci, nie obrażając małych artystów.

Sami zleceniodawcy po otrzymaniu pracy złapali się za głowę – wstyd coś takiego wręczyć. Co tu zrobić. Trzeba szybko znaleźć innego karykaturzystę ale profesjonalistę.

Zrealizowałem zamówienie. Po ustaleniu wszystkich szczegółów wysłałem szybki szkic karykatury i sytuacji dookoła postaci do wglądu, aby zleceniodawca wiedział, co go czeka. Pomysł zmieniłem na lepszy i uzyskał on akceptację. Karykatura została narysowana, oprawiona w passe-partout i wręczona zleceniodawcy,  który musiał tylko… dokupić ramkę.

Taka sytuacja nie zdarza się chyba często ale jest ważnym sygnałem dla każdego zamawiającego karykaturę. Co ważne – karykatury  trzeba zamawiać u profesjonalnych karykaturzystów, którzy mają pewien dorobek artystyczny, porządną stronę w internecie, na której są karykatury, których jakość wykonania nie wzbudza wątpliwości. Tam,  gdzie na stronie mamy postacie powszechnie znane, np. aktorów, sportowców, muzyków czy polityków – sami możemy zweryfikować podobieństwo karykatury do oryginału.

Nie warto reagować na ogłoszenia drobne,  na różnych stronach, z jakąkolwiek ilustracją, będącą marną karykaturą, typu: szybko, tanio, za pół ceny, rabat 80 % itp. Często tak reklamujące się osoby wykonują „wszystko”: karykatury, portrety, pejzaże itp. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich bo niektórzy rzeczywiście potrafią poruszać się w różnych dziedzinach plastycznych. Ale najpewniej warto zamówić karykaturę na prezent u karykaturzysty profesjonalisty, który niejako specjalizuje się w tej dziedzinie plastycznej i którego poziom wykonania karykatur nie wzbudza żadnych wątpliwości.