Karykatura to nie tylko zabawny portret – jeśli mamy narysowaną twarz lub całą postać wtedy jest to karykatura portretowa. Natomiast przedstawienie osoby lub kilku osób w jakiejś sytuacji jest również karykaturą – może być karykaturą polityczną lub obyczajową. W zeszłym roku brałem udział w Międzynarodowym Konkursie na Rysunek Satyryczny i Karykaturę – temat „WOLNOŚĆ”. Wykonałem rysunek będący również karykaturą, nie portretowa a sytuacyjną, będącą metaforą odnoszącą się do tematu konkursu.

Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury (SPAK) z okazji 30-lecia SPAK-u, który został założony przez Eryka Lipińskiego (1908-1991) w 1987 roku. Od lat należę do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury a Eryk Lipiński był jednym z pierwszych, który docenił moje rysunki i karykatury (był to chyba rok 1986), oglądając prace młodego karykaturzysty, jakim wówczas byłem.

W obecnej kadencji (2017-2020) mam przyjemność po raz kolejny pełnić funkcję sekretarza Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK).

Na zdjęciach okładka albumu (proj. W. Mysyrowicz) i mój rysunek w środku – na całą stronę.