karykatura, karykatury, Kazimierz Sichulski, karykatury na imprezie, karykatury w Krakowie, karykaturzysta Kraków

Dla artysty rysunek, czyli „kompozycja linii na papierze”, jest podstawą wszystkiego. Rysunek często jest wizualną notatką pomysłu, który chodzi nam po głowie. W wielu dziedzinach artystycznych rysunek pełni rolę służebną – posługują się nim malarze, graficy, rzeźbiarze czy architekci. Niezależnie od rozwoju techniki rysunek jest pierwszy. Potem mamy kolory czy formy przestrzenne.

Przy okazji kolejnego rysowania karykatur w Krakowie, na imprezach: na evencie wieczornym czy imprezie plenerowej, miałem możliwość zobaczenia wystawy „Czarno na białym. 200 lat rysunku w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych”. Wystawa mnie zainteresowała tym bardziej, że dla zawodowego karykaturzysty rysunek jest najważniejszą z dziedzin plastycznych.

Karykaturzysta również najpierw rysuje. Pracując na imprezie czy evencie wykonuję przecież rysunki – karykatury osób, które na imprezie pozują do karykatury, co zajmuje im 3,4 minuty. Tak  szybko wykonuję karykatury na żywo – w kilku kreskach staram się uchwycić podobieństwo do modela. Trzeba mieć wprawne oko i błyskawiczny „pomysł na twarz”, którą mam narysować w karykaturze. To nie jest wykonanie zdjęcia – portretu. Bez pomysłu się nie da. W pracowni wykonuję karykatury kolorowe, ze zdjęć, na zamówienie. I w tym przypadku rysunek jest pierwszym etapem pracy, kolory przychodzą później.

Na krakowskiej wystawie nie brakuje znakomitych prac rysunkowych artystów sprzed 200 lat i współczesnych. Wszystkich łączy krakowska Akademia Sztuk Pięknych. Nie brakuje prac Stanisława Wyspiańskiego i Jerzego Nowosielskiego, Mieczysława Górowskiego czy Jacka Malczewskiego. Można zobaczyć szkicowniki artystów, zawierające liczne szkice, notatki, wykonywane przy różnych okazjach. Pośród wielu prac rysunkowych oczywiście nie zabrakło karykatury. Zobaczyć można było na wystawie min. szkicownik z Bałty (z 1933 roku) znakomitego malarza i świetnego karykaturzysty Kazimierza Sichulskiego. Sichulski w kilku kreskach narysował towarzystwo przy stole – każda z postaci jest określonym, charakterystycznym typem postaci, „aktorów przy stole”.

Oprócz rysunków statycznych można zobaczyć krótkie rysowane animacje absolwentów krakowskiej ASP, w których rysunek, deformacja i karykatura stanowią podstawę do opowiedzenia określonej historii.

Wystawę Czarno na białym” można oglądać do 29 września 2019 roku, w Muzeum Narodowym w Krakowie.