karykatura, Yaşar Kemal, album, karykaturzysta, karykatura ze zdjęcia

Kilka dni temu dotarł do mnie album, wydany w Turcji, zawierający karykatury słynnego tureckiego pisarza kurdyjskiego pochodzenia Yaşara Kemala (1923 – 2015). Autorami karykatur są rysownicy z całego świata. Na jednej ze stron znajduje się karykatura mojego autorstwa, wykonana na kolorowym papierze.

Yaşar Kemal był prozaikiem i poetą, obrońcą praw człowieka. Przez całe życie otrzymał 38 nagród i był nominowany do literackiej nagrody Nobla za powieść „Ince Memed”. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy tureckich.

Album liczący ponad 270 stron został wydany przez miasto Istambuł, Muzeum Karykatury w Istambule, we współpracy z tureckim stowarzyszeniem karykaturzystów. Wybitnego pisarza uczczono nie poważnymi portretami ale właśnie karykaturami, wykonanymi w różnych technikach. Okazało się, że karykatura portretowa nie ośmiesza ale może być swego rodzaju hołdem, upamiętniającym w nieco żartobliwy sposób wybitnego artystę, w tym wypadku pisarza. A pamięć o nim została utrwalona w formie eleganckiego albumu z karykaturami.

karykatura ze zdjęcia, karykatury na zamówienie, karykatury na prezent, karykatury na weselu, karykatury na Walentynki

Okładka albumu z karykaturami