Rysowanie karykatur na żywo, na imprezach, promocjach, szkoleniach, targach, sympozjach, piknikach czy weselach wymaga od rysownika karykaturzysty szybkiego rysowania karykatur, wśród tłumu uczestników, którzy patrzą mu na ręce. Zawsze rysowanie karykatury na żywo z modela budzi duże zainteresowanie. A szczególnie wtedy, kiedy rysujemy bardzo szybko.
Na imprezie rysownicy rysują w różnym tempie – są tacy, którzy tworzą w ciągu 1 godziny 6 karykatur, inni rysują 10 karykatur. Jako wprawny i bardzo szybki karykaturzysta na eventy rysuję w ciągu 1 godziny do 20 karykatur, na formacie A3 lub A4. Dodajmy – czarno-białych karykatur.
4 lipca 2018 roku, w Ustroniu Morskim, wspólnie z kilkoma kolegami karykaturzystami, brałem udział w próbie ustanowienia rekordu w rysowaniu na czas. W „rywalizacji” wzięli udział karykaturzyści, będący na XV jubileuszowych spotkaniach z karykaturą i satyrą MORKA: Henryk Cebula, Dariusz Pietrzak (piszący te słowa), Tomasz Wołoszyn oraz Ryszard Kudzian. Nad prawidłowym przebiegiem konkurencji czuwał kontroler z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych.
Karykatury rysowaliśmy ołówkami lub flamastrami, na kartkach papieru o rozmiarze A4. W sumie w ciągu 1 godziny 4 karykaturzystów narysowało 141 karykatur. Niniejszy rekord wpisano do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Ja sam (piszący te słowa Dariusz Pietrzak) w ciągu 1 godziny narysowałem na formacie A4 aż 37 czarno-białych karykatur. Tempo było bardzo duże a zabawa przednia, tłum oczekujących podziwiał umiejętności karykaturzystów. I tak jest na każdej imprezie, na której rysuję karykatury.
Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych z siedzibą w Rabce Zdroju powstało z chęci dokumentowania naszej narodowej fantazji i pasji, poczucia humoru i ogromnej energii, która cechuje nas, Polaków od lat. Ustanowione rekordy wpisujemy do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości, którą wydajemy cyklicznie od 2000 roku, a wiele z nich można podziwiać w Muzeum Rekordów i Osobliwości w Rabce Zdroju. www.polskierekordy.pl