karykatury w prezencie, karykatury na zamówienie, karykatura ze zdjęcia

Wykonując karykatury ze zdjęć, a często są to karykatury zamawiane jako prezenty, często doradzam oprawę. Niektórzy chcą tylko samą karykaturę, którą oprawią tak jak chcą: w ramę lub antyramę. W antyramie praca wygląda najmniej elegancko – z jednej strony jest szybka, która ją chroni i dociska no i na tym koniec.

Ja zawsze doradzam, aby dołożyć passe-partout. Wiele osób pyta: a co to jest? Passe-partout (wyraz pochodzenia francuskiego) to kartonowa ramka umieszczana w oprawie obrazu, troszkę zasłaniająca jego brzegi, której szerokość wynosi 5 lub więcej centymetrów. Ktoś zapyta – ale po co? Już wyjaśniam. Karykatura o rozmiarze 30/40 cm (czyli zbliżonym do A3) oprawiona w passe-partout jest:

– elegancka bo karton, który ma inny kolor niż papier na którym została namalowana lub narysowana karykatura tworzy dodatkową przestrzeń wokół samej pracy, dzięki czemu karykatura jest lepiej wyeksponowana

– praca jest większa – karykaturę wykonaną na papierze 30/40 cm plus passe-partout o szerokości np. 5 cm możemy włożyć do ramy 40/50 cm. Tak oprawiona karykatura jest na pewno eleganckim prezentem – w takiej oprawie wygląda szlachetniej. A to ważne bo każdy prezent powinien mieć ładne opakowanie. Tym ładnym „opakowaniem” karykatury jest właściwy sposób jej oprawy.

Jest jeszcze korzyść bardzo praktyczna: passe-partout odseparowuje pracę od szyby i tym samym ochrania karykaturę przed działaniem wilgoci.