Karykatura na prezent, karykatura ze zdjęcia, karykatura kolorowa, oryginalne prezenty, karykaturzysta

Karykaturzyści wykonujący kolorowe karykatury ze zdjęć, na zamówienie, karykatury na prezent, pracują przy użyciu różnych technik. Jedni rysują kredkami, suchymi pastelami, malują temperami albo wykonują karykatury cyfrowe, rysują bezpośrednio na ekranie komputera. Ja maluję kolorowe karykatury najczęściej farbami akwarelowymi.

Akwarela (fr. aquarelle – wodnisty, łac. aqua – woda) – jest techniką malarską, w której nanoszenie pigmentu malarskiego odbywa się przy użyciu wody, malujemy rozwodnioną zawiesiną na chłonnym podłożu, najczęściej na papierze akwarelowym. Akwarelami można malować dosyć szybko, można wykonać w krótkim czasie kolorowy szkic, notatkę przedstawiającą pejzaż lub postacie.

Jako karykaturzysta wykonuję prace akwarelami  na papierze akwarelowym o gramaturze 300 g, czyli dość „grubym”, który dobrze przyjmuje rozwodnioną farbę i nie deformuje się. Akwarelami malujemy nakładając stopniowo kolory, od najjaśniejszych do najciemniejszych. Kolory nakładane są transparentnie – pod spodem widać podłoże.

Karykatura namalowana akwarelami ma pewną „lekkość” – nie jest wizualnie tak ciężka jak np. obraz olejny gdyż farba nakładana jest rozwodniona. A nie jest to sztuka łatwa bo akwareli, z racji jej transparentności, nie da się poprawić. Malowanie karykatury akwarelami wymaga więc dużej wprawy – raz położonego koloru już nie poprawimy. Spod warstw lekko kładzionego koloru widać podłoże, fakturę papieru, ślad ołówka  – to stanowi dużą zaletę takiej karykatury na prezent, czego  przeciwieństwem jest karykatura wykonana cyfrowo – każdy oryginał, a może być ich wiele, takiej karykatury jest wydrukiem z drukarki. A karykatura wykonana akwarelami jest niepowtarzalna – istnieje tylko jeden oryginał.